top of page

Кар'єрне зростання

Гармонізація цілей/Ми та наше оточення/Індивідуальний коучінг/Балінт-групи /Бізнес-тренінги/У пошуках балансу: праця чи особисте життя?

 

Чим відрізняється робота психолога з клієнтом тоді, коли мова йде про його особисте життя, від тієї допомоги, яка стосується його роботи і кар'єри? Теоретично - нічим. Деякі напрямки психології навіть не розрізняють цього. Так, безсумнівно - здорова повноцінна людина успішніша і в своїй професійній діяльності. Але відверто кажучи, в другому випадку все-таки існують певні обмеження. Перш за все - в тому, що не потрібно аж настільки глибоко занурюватися в минуле клієнта; не треба надто серйозно аналізувати його підсвідомі уявлення і устремління. Коли ми дбаємо за кар'єру, мова йде не стільки про базові принципи роботи нашої психіки, як про наше оточення та здобуті нами самостійно чи під його впливом навики. Другою особливістю. є те, що в психотерапії ми можемо дозволити собі ще раз пережити якісь моменти нашого життя, а коли мова йде про роботу - це не завжди доречно. А іноді й навіть небезпечно! Адже в будь-якому разі ми повинні виконувати свої службові обов'язки та зберігати свій офіційний статус. Тому не можемо розплакатися перед співробітниками чи начальником, стримуємося, щоб не реагувати надто емоційно. На своєму робочому місці ми зобов'язані бути серйозними і дорослими. Ну і по-третє - робота з клієнтом, що прагне до успіху в своїй професійній діяльність, більше, ніж психотерапія, спрямована в майбутнє. А тому тут ми більше працюємо з тими цілями, які людина ставить перед собою, та з методами їх досягнення - тими вміннями і рисами, які нам потрібні для цього..

Індивідуальний коучінг

 

Коучінг - це особливий вид допомоги, спрямований на підтримку клієнта у вирішенні проблем, пов’язаних з його професійною діяльністю. Проходить він у вигляді короткотривалого індивідуального консультування, максимум в 10-20 зустрічей.  Розрізняють спеціалізований і системний коучінг. Спеціалізований коучінг може бути економічним, юридичним, фінансовим, тощо. Тобто залежить від конкретного виду діяльності і проводять його фахівці саме цих спеціальностей - юристи, економісти, менеджери, але не психологи. Однак будь-яка діяльність людини в своїй основі завжди має щось спільне - саме те, що стосується самої людини. А тому, звичайно, психолог (коуч) не навчить Вас азам економіки чи юриспуденції. Але знаючи загальні принципи людського мислення та ті фактори, від яких залежить прийняття нами рішень, допоможе усвідомити усі ті системи, в які Ви включені і які тим чи іншим чином на Вас впливають. Та краще зрозуміти свої власні прагнення і бажання. А тому індивідуальний коучінг - це необхідна підтримка людини в складних ситуаціях вибору, при вступі на нову посаду, розширенні її службових повноважень, появі перед нею нових професійних завдань чи надто швидких структурних змінах в організації, в якій вона працює. А якщо Ви підприємець чи бізнесмен, то Він неодмінно допоможе Вам краще зрозуміти самого себе, залишаючись притому в руслі постійних змін Вашого бізнесу.

Розвиток комунікаційних та організаторських здібностей

 

В нашій професійній діяльності часто для нас важливим буває розвиток комунікаційних та організаторських здібностей. Вміти самому вислуховувати інших людей та спонукати їх до того, щоб вони не боялися висловлювати власну думку, організовувати і зацікавлювати їх. Бути неформальним лідером, коли цього вимагає ситуація і не лізти на рожон, коли цього не потрібно - в усьому цьому Вам допоможе тренінг з розвитку комунікаційних та організаторських здібностей. Для людей без психологочіної освіти, керівників і менеджерів та всіх, хто праге краще пізнати себе. В процесі розробки. Очікуйте найближчим часом!

Індивідуальний коучінг

Балінт-групи

Вирішення конфліктів

Навчальні програми

НЛП-тренінги для керівників

 

Керівна робота часто вимагає від нас навиків певного типу - вміння управляти людьми та розуміти їхні інтереси, вміння чути своїх підлеглих і з повагою ставитися до начальників. Багато які з цих здібностей можна додатково розвивати у собі. І НЛП тренінги тут більш ніж доречні - завдяки їм можна позбутися страху брати відповідальність на себе, навчитися не боятися виглядати смішним в очах підлеглих, розвинути в собі вміння більш успішно комунікувати з ними. Та ще багато-багато іншого. Дзвоніть, запитуйте!

Балінт-групи

 

Майкл Балніт - угорський психоаналітик, що працював з лікарями. Він помітив, що контактуючи з пацієнтами, ті часто виходять за рамки своїх професійних обов'язків - стають для них не тільки лікарями, але й порадниками у всіх життєвих ситуаціях - такими, якими були для нас колись наші батьки. Це явище відоме в психоаналізі, ми часто переносимо надмірні очікування на когось, хто нам чимось допоміг чи тільки може допомогти. Однак якщо аналітики спеціально вчаться тому, як працювати з подібними переносами, то лікарі виявляються до них неготовими. А тому часто губляться, не знаючи, що робити; переживають за те, що змінити не силі. Це нерідко негативно позначається на їхній професійній діяльності. Однак подібні проблеми переживають не тільки лікарі, але й представники інших професій, яким доводиться довго працювати з іншими людьми. Так і виникла ідея створення спеціальних груп підтримки для людей подібних професій.

 

Балінт-групи відбуваються у складі 12-ти чи більше осіб (аж до 30-ти-50-ти), що сидять у вигляді одного чи кількох концентричних кіл. Вони призначені для відтворення наших професійних стосунків з тим клієнтом чи пацієнтом, відносини з яким залишили після себе якесь відчуття незавершеності, були достатньо виснажливими для нас - незалежно від того, скільки саме зустрічей з ним було. Один член групи представляє свій випадок відносин з подібним клієнтом у вигляді коротенької розповіді тривалістю не більше 7-10 хв. і далі в обговоренні участі не приймає. Після цього група під керівництвом ведучого (лідера Балінт-груп) за чітко встановленим регламентом відтворює пережиту ним ситуацію. Таке моделювання дозволяє людині по-новому глянути на проблему своїх стосунків з клієнтом, "вийти" з неї. А іншим учасникам групи -  здобути новий незвичайний досвід перебування на місці іншої людини, що неодмінно духовно збагачує їх самих.

 

Рекомендуються лікарям, вчителям, журналістам, психологам. психотерапевтам, керівникам установ, менеджерам, банківським працівникам і усім, кому подовгу доводиться працювати з іншими людьми. Тобто представникам усіх тих професій, для яких існує загроза "емоційного вигорання".

Навчальна програма за методикою Блейка-Моутон

 

Восени 1991-го року це був, напевно, перший психологічний тренінг на теренах колишнього СРСР. А тепер методику, покладену в його основу, описують в усіх підручниках з менеджменту та психології управління. Роберт Блейк і Джейн Моутон звернули увагу на те, що керівники, як правило, приділяють увагу лише якомусь одному фактору - або інтересам виробництва, або - інтересам своїх працівників. Тому всі можливі стилі управління вони поділили саме за цими двома критеріями, присвоївши кожному з них числові значення від 0 до 9-ти.

 

Таким чином утворилася своєрідна управлінська решітка, в якій стиль управління 9.1 відповідає авторитарному керівнику, що дбає лише про виробництво, нехтуючи інтересами своїх працівників, стиль 1.9 описує керівника, для якого інтереси підлеглих важливіші за усе, навіть за інтереси фірми, а стиль 5.5 описує певний компроміс між одним  і другим. Теоретично найкращим стилем управління за цією схемою мав би бути стиль управління 9.9, що описує максимально можливу турботу і про організацію, і про працівників. Але нерідко виявляється, що ці інтереси суперечать одні одним. А тому практичні спроби застосувати такий підхід часто вироджуються в ту патерналістську систему управління, що була притаманною колишньому СРСР, яку краще описати як 9+9, але не 9.9.

 

Отож Р Блейк і Д. Моутон наголошують, що проста спроба з'єднати ці здебільшого суперечні інтереси може закінчитися поразкою, а тому завдання полягає не лише в поєднанні цих різнорідних прагнень, але й у новій якості їхньої взаємодії. Це створить таку синергетичну взаємодія в колективі, яка легко дозволятиме працівникам досягати своїх цілей, не нехтуючи при цьому інтересами підприємства. І тільки тоді це буде той "ідеальний" стиль управління 9.9, існування якого передбачає ця теоретична модель.

 

Навчальна програма включає в себе теоретичний блок щодо стилів управління, тестування Вашого власного стилю та цілий ряд додаткових тренінгів. Однак, на жаль, носить більш ознайомчий характер, так як повна навчальна програма за методикою Блейка-Моутон вимагає великих затрат часу і коштів (не менше 5-ти робочих днів) та значної кількості методичних матеріалів. Однак в будь-якому разі вона буде корисною керівникам різних ланок, студентам, менеджерам і тим, хто займається підприємницькою діяльністю. В тім числі - і просто задля власного вдосконалення. Програма в процесі підготовки, очікуйте за півроку.

Ефективні методики  вирішення конфліктів


Що таке конфлікт? Кожен з нас добре уявляє собі, що це таке. Та й не раз, напевно, сам переживав його. Хоча не кожен зможе правильно описати його словами. Але здебільшого всі сходяться на думці, що це зіткнення двох чи більше осіб в боротьбі за якісь спільні для них інтереси, які в силу якихось причин може вдовольнити лише один з них. Такі конфлікти, "вимотуючи" нашу душу і псуючи відносини з оточуючими, нерідко зовсім нас виснажують. Особливо там, де уникнути їх, "вийшовши" з ситуації, не вдається - наприклад на робочому місці. Навчально-тренінгова програма методики вирішення конфліктів включає в себе два блоки: теоретичний семінар та практичні заняття. Програма ще доробляється - очікуйте в найближчих півроку!

Спеціальна програма для керівників, топ-менеджерів та інших

 

Керівники підприємств, бізнесмени, менеджери вищої ланки, спеціалісти з сіткового маркетингу та інші ділові люди дуже часто не мають жодної можливості повноцінно відпочити, вирватися кудись зі свого оточення. І тим більше - приділити достатньо часу роботі над собою. Для них існує особлива пропозиція - поєднати поїздку за кордон з проведенням психологічних семінарів і тренінгів. Кожна поїздка вже змінює нас - хоча б тому, що завдяки їй ми вириваємося зі свого звичного соціального оточення, забуваємо про свої нагальні справи та відкидаємо свої звичні ролі. Але чому б не довірити цей процес змін спеціалістам - досвідченим психологам? Ми співпрацюємо саме з такою командою, яка зможе показати Вам не тільки найцікавіші місця усього світу, що проходять далеко за межами банальних туристичних маршрутів, але й допоможе Вам максимально повно і з користю для себе використати ці поїздки заради ефективних змін у собі, своєму житті і своїй кар'єрі. Приєднуйтеся та слідкуйте за нашими анонсами!

bottom of page